Nasıl Yaparız / KAGİDER
IBM
Panasonic
Teleperformance
Nokia
Pfizer
SAP
Grup Baby
Türk Eğitim Derneği
Call Center Life
Koruncuk
cpi
Homend
Mühendisname
Jack in the Box
Kagider
Pondr
Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu
GBA Mentor Clinic
Hedef "Hedef Kitle"
ÜNLÜ & Co
Eren Enerji
Simon-Kucher & Partners
Index Grup
Asus
Şat2
İş GYO
Oy ve Ötesi
Qualcomm
GalataSaray
Genç Başarı
TSPB
BELL
Girişimcilik Vakfı
Raika
Proline
MarjinalSosyal
Tüsiad
Tüted
HBT
UBER
AİFD
Açık Açık
GittiGidiyor
Alikev
BKM
LEGO
FODER
Hyatt Regency İstanbul Ataköy
Morhipo.com
Belki De Sensin
Dask
troy
Halk Yatırım
Hüsnü Özyeğin
ÖDED
Alzheimer Derneği
The Bodrum Cup
Çağrı Merkezleri Derneği
Eşitlik, Adalet, Kadın Zirvesi
Bayer
Kinesis
DİJİTAL CEO
CODAGE Paris
Invisalign
Multi
Selçuk Yaşar Ödülü
Klinik İmmünoloji Derneği
Timberland
PayU


Kadın patronlar sahneye çıkarsa!

Marjinal Porter Novelli ailesi olarak Kadın Girişimciler Derneği KAGİDER vesilesiyle, iki yıldır pek çok ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşu etkinliğinde bulunma fırsatını yakaladık. Ajandamızda konferanslar, önemli fikir liderleriyle buluşmalar, siyasi isimler, toplumsal zihniyet değişimi çalışmaları, ülkemizin önde gelen güçlü markaları sponsorluğunda büyük etkinlikler gibi birbirinden önemli gündem maddeleri oldu hep… Girişimci kadınlarının sırtından döpiyesini, cebinden kartvizitini eksik etmeyen KAGİDER gündemi, bu kez bize büyük bir sürpriz yaptı, KAGİDER üyeleri Türkiye’nin en sevilen ve en başarılı kültür merkezi BKM’nin kulis kapılarını aşındırdı! Onlar nereye, biz oraya dedik, bilgisayar başından kalkıp sahnenin tozuna karıştık.

KAGİDER’in iş hayatının dikenli yollarında yarasız yürümeyi başaran 300’den fazla kadın üyesi, BKM’nin sanat gurmesi kadrosuyla baş başa kalınca ne olacaktı? Hizmet ettiği tüm iyi amaçlar bir yana, ülkenin iki zıt kutbunu bir araya getiren bu “kozmopolit” proje ilk konuşulduğunda, KAGİDER’den çok biz heyecanlandık desek, yeridir. Yani şimdi Ankara’da bakanlık ziyaretinden çıkıp ilk uçakla İstanbul’a dönen Başkan Gülden Türktan, BKM kokan Beşiktaş sokaklarında provaya yetişmek için mi koşturacaktı? BKM kulisinin askılarına, oyun kostümlerinin hemen yanına jilet gibi takım elbiseler mi asılacaktı? Ve o büyük gün geldiğinde, önlerinde kürsü ve sunum bilgisayarları olmadan, sahneye mi çıkacaklardı? Gözümüzle görmesek, inanmazdık…

12 Nisan 2014 Cumartesi günü, sadece biz değil, 700 kişilik salonu dolduran herkes şahit oldu ki, işin içine kadın girince, her şey bambaşka! Ve kadının uzmanlığı, tecrübesi, geçmişi ne olursa olsun, eğer önüne yeni bir hedef koyarsanız, o hedef ya gerçekleşir ya da gerçekleşir.

O gece, KAGİDER, girişimcilik projeleri konusunda on bir yıllık deneyimi ve “Kadın girişimciliği sadece bir cinsiyet meselesi değil aynı zamanda bir kalkınma, bir eşitlik, bir ekonomik gelişim fırsatıdır” savı ile girişimcileri destekleme çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Derneğin temel misyonu olan kadın girişimciliği ve istihdamı alanında kapasite geliştirme ve farkındalık yaratma çalışmaları doğrultusunda kurulacak bir online eğitim platformunun lansmanı ve finansmanı için, BKM ekibinin desteği ile kadın patronlar, resmen sahneye çıktı!

Yazarlar KAGİDER’i önce dinledi, sonra tüm dernek mesajlarını “şakayla karışık” içine yerleştirdikleri harika bir oyun kaleme aldı. Tüm hakları KAGİDER’e devredilen oyun için, BKM Genel Koordinatörü Celal Tak’ın bizzat katıldığı oyuncu seçmeleri düzenlendi. Aralarında KAGİDER Başkanı Gülden Türktan ve üye Defne Samyeli’nin de bulunduğu on beş kadın “KAGİDER Oyuncuları” isimli yeni bir ekip kurdu. Gecelerini gündüzlerine kattılar, bir dakika bile boş zamanlarının olmadığı takvimlerinde, uzun saatler süren provalara yer açtılar. KAGİDER oyuncularının yanı sıra, oyundaki erkek karakterleri canlandırmak üzere ünlü oyuncular Hakan Bilgin, Caner Alkaya, Yavuz Pekman ve Celal Tak da onlarla sahneye çıkmayı kabul etti.

İşte Ben 1 Gün Kadınken isimli oyun, 12 Nisan gecesi BKM sahnesinde KAGİDER oyuncuları tarafından başarıyla sergilenene dek, hepimizin hayretle izlediği bu altı aylık performans gerçekleşti.

Sivil toplum kuruluşlarına ve projelerine destekçi olmanın yanı sıra eksik kalan yerlerde bizzat “çapulcu” da olan biz Marjinallilere de, projenin başından oyun gecesine dek, KAGİDER mesajlarını en iyi şekilde anlatmak, aktarmak ve tanıtmak düştü. Sonuçta televizyondan magazin dergilerine, ekonomi sayfalarından kültür sanat eklerine, online haber sitelerine ve hatta radyolara bile, KAGİDER’in sahnede devleşen kadınları imza attı. Bundan sonraki planımız, tüm bu renkli lansman çalışmalarından aldığımız enerjiyle, ülke çapına yayılan bir online girişimcilik akademisinin kurulması ve sürekliliği için tam gaz çalışmaya devam etmek.

12 Nisan’da sahnede devleşen KAGİDER üyesi kadınları, projede emeği geçen dekorcusundan yazarına tüm gizli kahramanları iyi ki tanıdık ve birlikte çalışma fırsatı bulduk. Teşekkürler KAGİDER, sahne ışığınız bol, projelerinizin yolu açık olsun!

Not: Bir daha sahneye çıkarsanız ve oyunculardan eksiğiniz kalırsa, ona da desteğe her zaman hazır müşteri temsilcilerimiz var, bilginize…