E-Bülten

Share Paylaş
ÜYELİK İŞLEMLERİ

< ANA BÜLTEN

Uçan Taksilerle Karşılaşmaya Az Kaldı
2050 yılında, dünya nüfusunun %68’inin şehirlerde yaşıyor olacağı tahmin edilmekte. Bugün bu oran %55 civarında seyrediyor. Buna bir de nüfus artışı eklenirse, şehir yaşamının ne kadar zorlaşabileceği ortada.

Hiç bitmeyen trafik sorunu, gelecekte kara ulaşımının azaltılması adına yeni alternatiflerin ortaya konmasını zorunlu kıldı. Alternatiflerden biri hava ulaşımı. Ve tabii hava sahasını meşgul etmesi beklenen ilk araçların da taksiler olacağı şimdiden kesinleşti.

Elektrikli Dikey Kalkış ve İniş Araçlarının (EV-TOL) öncüleri olmak için geliştirilmiş 120’nin üzerinde konsept model ve prototip mevcut. Bunların hepsi insan taşıyabilecek nitelikte değil; bazıları da sadece kargo ya da yük taşıması için tasarlandı. Rekabet gitgide kızışıyor. NASA ve Uber’in ABD’deki şehirlerin semalarında uçacak taksiler için anlaşmış olması, bu alana yatırım yapan büyük havacılık şirketlerinin sayısını bir anda artırdı. Boeing ve Aurora Uçuş Bilimleri de benzer bir ortaklık kurarak harıl harıl çalışmaya başladılar. Airbus’ın da bu yarışta üç farklı projeyle yer almaya hazırlandığını ekleyelim.

120’den fazla model tasarlanmış olsa da bunların henüz sadece birkaç tanesi üretim aşamasına geçebildi ve onların da uçarken öğrenmesi hedefleniyor. Diğer bir deyişle, nasıl uçacaklarını bilmiyoruz. Yarıştaki tüm şirketler ve servis sağlayıcılarının olağanüstü çabaları bir yana, hala üstesinden gelinmesi gereken bazı engeller mevcut. Çünkü şehirlerin semaları çok kısa süre içinde uçan araçlarla kaplanabilir. Böyle bir hava trafiğinin nasıl yönetilmesi gerektiği ya da güvenliğin hangi kısıtlama ve kurallarla sağlanacağı henüz kararlaştırılmış değil.

Başka sorunlar arasında bu araçların elektrikli olacak olması ancak henüz pil teknolojisinin böyle bir ulaştırmanın ihtiyaçlarını sağlayacak duruma erişmemiş olması var. Ayrıca araçların otomasyon teknolojisiyle daha güvenli hale getirilmesi amaçlansa da ilk karşılaşacağımız örneklerde birer pilotun bulunması gerekeceği tahmin ediliyor. Ancak böyle hava araçlarını kullanabilecek ticari pilotların sayısının da pek fazla olmadığını hatırlayalım.

Tabii bu engelleri aşıp göklere yükselebilecek taksilerin ücreti de makul seviyede olmalı ki kara trafiğini gerçekten azaltabilsin. İşte bunun başarılabilmesinin tek yolu, büyük ölçekli tasarımları hayata geçirip, taksilerin yanı sıra hava dolmuşu uygulamasını da başlatmak olabilir.

Kaynak: Popular Science Türkiye, Aralık 2018, Sayı 80, Sayfa 30-31