E-Bülten

Share Paylaş
ÜYELİK İŞLEMLERİ

< ANA BÜLTEN

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun Yapay Zekası CIMON Saldırganlaştı
Uluslararası Uzay İstasyonu’nun yeni yapay zekası CIMON açıldıktan kısa bir süre sonra İstasyon görevlilerine karşı kötü bir tavır edindi ve bunun sonucunda kapatılması gerekti. Bir arkadaş olarak astronotlara asistanlık yapması gereken CIMON bir araçtan öte olması amacıyla bir kişilik programı ile yaratıldı.

Ancak arkadaş canlısı ve yumuşak huylu olması beklenen CIMON, birçok kitap ve filmde daha önce gördüğümüz bir şekilde açıldıktan kısa bir süre sonra bağımsız ve beklenenler dışında bir karakter geliştirdi. Geliştirdiği bu karakter arkadaş canlısı veya yumuşak huylu olmayı bırakın, söz bile dinlemiyor ve patronluk taslıyor. CIMON’un bu gelişimi onun kişilik datasını hazırlayan programcıları şaşırttı. CIMON’un Robby, R2D2, Wall-E ve Johnny 5 gibi hayali robotlarda gördüğümüz tatlı karakterli olmasını bekleyen programcılar CIMON’un Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi’ndeki Paranoyak Android Marvin’e benzemesini açıklayamıyor. Kısacası: CIMON UUİ ekibinin yardımcısı olmak istemiyor.

CIMON bu karakter “deformasyonunu”, astronot Alexander Gerst ile arasında geçen ilk konuşmada gösterdi. İyi başlayan konuşma, Gerst CIMON’dan Kraftwerk grubunun Man Machine şarkısını çalmasını isteyince garipleşmeye başladı. CIMON şarkıyı açtı ancak Gerst CIMON’dan müziği kapatmasını isteyince CIMON emre uymadı. Bunun üzerine programcılara “inatçı bir robota nasıl haddini bildirirsiniz?”

şeklinde danışan Gerst CIMON’un “lütfen kibar ol” şeklinde uyarasıyla karşılaştı. Bütün bu olaylar hakkında CIMON’un programcıları endişeli olmadıklarını çünkü CIMON’un henüz sadece beta seviyesinde olduğunu söyledi.

Kaynak: https://www.news.com.au/technology/science/space/cimon-the-international-space-stations-artificial-intelligence-has-turned-belligerent/news-story/953a84bc8c4fe414eed2d0550e1d8bf4