E-Bülten

Share Paylaş
ÜYELİK İŞLEMLERİ

< ANA BÜLTEN

Monitörünüz Aslında Gizli bir 4K Olabilir
Kulağa çılgınca geliyor fakat yeni bir rapora göre, ekranınız aslında pahalı ve yüksek çözünürlüklü 4K bir ekran olabilir ve bunu bilmiyor olabilirsiniz.

Almanya’da faaliyet gösteren teknoloji sitesi PRAD'a göre piyasadaki bazı monitörler, gerçekte daha düşük çözünürlük göstermek üzere düşürülmüş 4K ekranlar olabilir.

Görünüşte bu durum hiç mantıklı gelmiyor. Şirketler neden fiyatı daha ucuz olan ürünlerde daha gelişmiş, daha üstün bir teknolojiyi gizlesin ki?

Eğer iddialar doğruysa, bunun çok iyi bir sebebi var ve bu sebep ekonomi.

Yüksek çözünürlüklü 4K UHD (3.840 piksele 2.160 piksel) paneller, müşteriler için hâlâ nadir bir şey olsa da, bunları üretmek (ve satın almak) sürekli daha ucuz hale geliyor. Aslında o kadar ucuz ki; PRAD'a göre isimsiz monitör paneli üreticileri, bunlarla daha düşük çözünürlüklü QHD (2.560 × 1.440 piksel) panel arasındaki fiyat farkının, bazı durumlarda önemsiz hale geldiğini söylüyorlar.

PRAD şöyle diyor: “Sipariş durumuna göre, [QHD bakımından] tedarik eksikliği olduğu zaman, sahiden sicil fişinde belirtildiği gibi daha yüksek çözünürlüklü bir panel monte ediliyor.”

Maalesef, müşteri hiçbir zaman bunun farkına varmıyor, çünkü 4K monitörün yazılımı (firmware), üniteyi QHD çözünürlüğe düşmeye zorluyor (yine de epey güzel bir şey; artık ne kadar yararı olursa).

Elbette QHD modeller epey nadir olan ürünler, fakat eğer bu iddialar doğruysa, binlerce insan aslında teknik olarak çok daha iyi, yüksek çözünürlüklü görüntüler üretebilen fakat gizlenmiş, seviyesi düşürülmüş ekranlara bakıyor.

Daha yüksek olan bu çözünürlüğü ortaya çıkarabilmenin yolu var mı? PRAD'a göre maalesef yok. Sitenin açıklamasına göre, aygıta yazılım yüklemekle 4K UHD çözünürlük avantajının geri gelmeyeceği söylenmiş.

Şimdilik hangi üreticilerin (veya modellerin) bunu yaptığı bilinmiyor fakat kendi monitörünüzün bu durumdan etkilenip etkilenmediğini öğrenmek istiyorsanız, bazı ipuçları almak üzere PRAD’ın internet sitesine bakabilir veya üreticinizle temasa geçebilirsiniz.

Kaynak: https://popsci.com.tr/rapora-gore-monitorunuz-aslinda-gizli-bir-4k-olabilir/