E-Bülten

Share Paylaş
ÜYELİK İŞLEMLERİ

< ANA BÜLTEN

Atmosferdeki Yoğun Azotun Kaynağı Nedir?
Atmosferin yüzde 78’i azot . Soluduğumuz havadaki azot oranı bundan fazla olsa yaşamın ortaya çıkma ihtimali çok zayıflar, daha düşük olsa bu kez geriye kalan kısmındaki oksijen yokluğu nedeniyle, yakılan her ateşin patlamaya sebep olabileceği bir gezegende yaşıyor olurduk.

Peki atmosferin bu mükemmel azot oranını sağlayan nedir?

Gezegenimizdeki tektonik hareketler, özellikle de okyanus tabanında gerçekleşenler, moleküler azotun açığa çıkıp atmosfere karışmasını sağlar. Oksijenin aksine, azot atmosfere karışınca çok fazla kimyasal reaksiyona girmeden birikir. Tabii bu esnada gezegenimizdeki azot döngüsü de devreye girer. Son 100 milyon yıldır azotun atmosferden toprağa, oradan canlılara ve tekrar atmosfere aktarılmasını sağlayan bu döngüde bakteriler, algler ve insanlar önemli bir yere sahip.

Azotun havada bu yoğunlukta olmasının sebebi rahatça birikebilir oluşu. Ancak tabii Dünya’nın oluşum aşamalarından bu yana biriktiği için böylesine bol miktarda azot içeren bir atmosfere sahip olduğumuzu da belirtelim. Gezegenimizin tarihine bir göz atacak olursak, ilk 2 milyar yılda atmosferin büyük oranda azot ve karbondioksit içerdiğini görürüz. Daha sonra fotosentez yapabilen bakterilerin ortaya çıkmaya başlamasıyla birlikte oksijen de atmosfere karışmaya başladı.

Hurriyet.com.tr, 19 Haziran 2018