E-Bülten

Share Paylaş
ÜYELİK İŞLEMLERİ

< ANA BÜLTEN

Güneş Işığında Telefonun Ekranını Görmek
Güneş, birçok kişi için havuz veya deniz başında rahatlamak anlamına gelen yaz aylarının adeta bir habercisi olarak kendisini bir kere daha göstermeye başladı bile. Her zamanki gibi güneş gözlüğünüz takılıyken telefonunuza baktınız fakat hiçbir şey göremiyorsunuz! Böyle bir şey nasıl olabilir?

Bu rahatsız edici mesele yalnızca telefonlarda değil, tüm elektronik cihazlarda gerçekleşiyor. Cihazınızın parlaklığını ne kadar açarsanız açın göreceğiniz tek şey karanlık, mor ve hatta bazı durumlarda kapkaranlık bir ekran olacaktır. Peki bunun sebebi ne? Polarize camlar.

[…]

Cihazlarımızda polarize filtre bulunuyor. Amerikan Göz Akademisi’nin Klinik Sözcüsü Purnima S. Patel, “Bu LCD ekranlar da güneş gözlükleri gibi özellikle parlak güneş ışığında yansımanın azalması için polarize ediliyor. Ekran ve güneş gözlüğündeki filtreler birbirlerine ters yönlerde sıralandığında ekrandan yayılan ışık kesilmiş oluyor” diyor. Başka bir deyişle eğer ekranınız ışığı yatay bir şekilde yayıyor, güneş gözlüğünüz de dikey yayılan ışık dışında her şeyi engelliyorsa; ekranınızdan gelen hiçbir ışık gözünüze ulaşmayacak ve ekranınızı karanlık veya bazen tamamıyla siyah göreceksiniz.

Bazı cihazlarda durum çok daha kötü olabiliyor. Birçok üst sınıf cihazlarda (iPhone, iPad ve Google Pixel telefonlarının son nesli gibi) buna bir çözüm bulmuş olsa da cihazın ekranında bazı bozukluklar görmek mümkün.

Neyse ki bunun kolay bir çözümü var. Telefonunuzu herhangi bir yöne doğru 90 derece döndürmek! Böylece cihazınız ekranındaki polarize filtresini gözlüğünüze göre ayarlayacak ve siz de ekranınızı kolayca görebileceksiniz.

https://www.popsci.com/see-phone-screen-with-sunglasses#page-3