E-Bülten

Share Paylaş
ÜYELİK İŞLEMLERİ

< ANA BÜLTEN

Ayurveda Geleneği
Dr. Simon Singh, Dr. Edzard Ernst

“Ayurveda”, yaşam (āyus) bilgisi (veda) anlamına gelir. Eski Hint sağlık sistemlerinden biridir ve bedenle zihin arasında denge sağlamakla ilgilenir. Kişiselleştirilmiş bitkisel devalar, diyet, egzersiz (yoga), meditasyon, masaj ve diğer müdahaleleri içerir. Sağlık; Ayurveda geleneğinde fiziksel, duygusal ve spiritüel enerjiler arasındaki denge olarak algılanır ve sağlıkta herhangi bir bozulma olması halinde bu unsurlar arasında dengesizlik olduğu düşünülür. Önerdiği tedavide ise bireyselleştirilmiş reçeteler ve genelde eşzamanlı uygulanan birçok müdahale aracılığıyla bu dengenin yeniden kurulması amaçlanır.

Ayurveda pratisyenleri hastanın tıbbi geçmişini sorar, onları muayene eder, dengesizliğin yapısına teşhis koyar ve dengeyi eski haline getirmeye çalışır. Yaşam tarzına dair tavsiyeler büyük bir yer tutar fakat Ayurvedik tıp takviyeleri de hastalara sıklıkla reçete olarak verilir. Hasta-doktor görüşmeleri genelde 30 ila 60 dakika sürer ve süresi bir yıla varan uzun seanslar tavsiye edilir. Ayurveda geleneğiyle her türlü hastalığın tedavi edilebileceği iddia edilir.

Ayurveda sisteminin bütünü herhangi bir klinik deneye tabi tutulmamıştır ama içerisindeki unsurlar üzerinde klinik deneyler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar birbiriyle aynı değildir. Örneğin, yoganın kalp-damar sağlığına faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Ancak yakın zamanlarda yapılan bir deneyde, Hint masajının inme geçirmiş hastalar üzerinde hiçbir olumlu etkisi olmadığı gösterilmiştir. Ayurvedik devalar birçok bitkiden ve başka şeylerden yapılan karışımlardan oluşur. Akne, kabızlık, diyabet, kronik kalp rahatsızlığı, obezite ve romatoid artrit gibi rahatsızlıklarda Ayurvedik devalarla ilgili ümit verici bulgular mevcuttur. Ne var ki bu bulguların hiçbirindeki kanıtlar Ayurvedayı gönül rahatlığıyla tavsiye etmeye yetecek kadar güçlü değildir.

Ayurvedik ilaçların ağır metal gibi maddeleri içerdiğine dair işaretler karşımıza çıkmaktadır. Bunlar ilaçlara istemeden karışmış kirletici maddeler de olabilir, bilerek eklenmiş de olabilir. “Bilerek” denmesinin ardında, bu maddelerin dikkatle kullanılması halinde olumlu ve iyileştirici etkilere sahip olacakları yönündeki Ayurvedik inanç yatar. Gerçekte ise ağır metaller, nasıl hazırlanmış olursa olsun son derece zehirli maddelerdir.

Özetle, ayurvedik sağlık kolayca değerlendirilemeyen, karmaşık bir sistemdir. Bugün elimizdeki kanıtlara göre Ayurveda geleneğinde bazı unsurlar etkilidir fakat geri kalanların çoğu ya test edilmemiştir ya da bitkisel karışımların çoğunda olduğu gibi kesinlikle tehlikelidir.

Trick or Treatment, Alternative Medicine, Simon Singh, Edzard Ernst, s.259-261, Çev. Aysun Babacan