E-Bülten

Share Paylaş
ÜYELİK İŞLEMLERİ

< ANA BÜLTEN

Eski Facebook Başkan Yardımcısı: Sosyal Medya Toplumu Mahvetti, Çok Büyük Suçluluk Hissediyorum.
Geçenlerde Stanford Ticaret Yüksek Lisans Okulu’ndaki bir etkinlikte konuşan Chamath Palihapitiya (Facebook’un kullanıcı artışından sorumlu eski müdür yardımcısı), sosyal medya ortamlarının “toplumun işleyiş şeklini oluşturan sosyal yapıyı paramparça eden araçlar” haline geldiklerini söyleyerek bu konudaki endişesini belirtti.
[…]

The Verge sitesinin haberine göre Palihapitiya, “Oluşturduğumuz kısa vadeli ve dopamin odaklı geribesleme döngüleri, toplumun işleyiş şeklini tahrip ediyor” diyor. Palihapitiya, bir fotoğrafı ‘beğenmek’ veya bir tiviti ‘favorilemek’ gibi etkileşimlerin, anlamlı iletişim ve ilişkiler yerine, belki de daha çok kısa vadeli hoşnutluk ile ilgili olduğunu öne sürüyor.

Penn State Üniversitesi’nde sosyal psikoloji ile kadın, cinsiyet ve cinsellik çalışmalarında doktora adayı olan, araştırmasında sosyal medyayı inceleyen Lizbeth M. Kim, Futurism’e şöyle konuşuyor: “Bence Palihapitiya, sosyal medya ve anlık haz konusunda çok ciddi bir konuya değiniyor. Ben kendisinin söylediklerini, genelde kasten görmezden geldiğimiz manzaranın bazı kısımlarını hatırlatan önemli şeyler olarak görüyorum.”

Kim, günümüzün sosyal medya ortamlarının, herkesin söylediğinin duyulmasına, güçlenmesine ve prim kazanmasına olanak sağladığını vurguluyor. Bu durum, ufak ölçekli bilişim zorbalığı olaylarından çok daha geniş usandırma kampanyalarına kadar her şeyin kök salmasına olanak sağlayabiliyor.

Terörist grupların, Twitter, Facebook ve YouTube gibi şeyleri kullanarak yeni eleman kazanmaya çalıştıklarını gördük. Akıllı telefon kullanımı, ergenlerde depresyon ve intihar ile ilişkilendirildi. Ancak şimdilerde, tehlike yapay zeka kullanmaya yönelik girişimler mevcut. Her tür yeni teknoloji gibi, sosyal medyanın etkisi de kendi kullanıcı tabanını yansıtıyor. İnsanların kullanımına açık olan şeylerin yanlış şekilde kullanılması her zaman mümkün; ancak olumlu şekilde kullanılırlarsa, çok ciddi faydaları da var.
[…]

İnsanlarla bizzat kurduğumuz etkileşim ile internette kurduğumuz etkileşim şekilleri arasında belirgin farklılıklar var. Kişinin sosyal medya hesabıyla olan bağını ayırabildiğimiz zaman, insanlara kötü davranmak daha kolay hale geliyor. Bu davranışlar, küçük kötülüklerden daha ciddi suçlara kadar değişiklik gösteriyor.

“Sosyal medyanın günümüz ilişkileri üzerindeki etkileri konusunda tekil bir iddiada bulunmak zor” diyor Kim. “Zaman ilerledikçe ve bu konunun incelendiği daha fazla araştırma yapıldıkça, söz konusu olumlu ve olumsuz sonuçlara katkıda bulunan Facebook gibi internet sitelerinde yerleşmiş belirli özellikler hakkında daha incelikli bir fikrimizin olacağını düşünüyorum.”

Sosyal medya, pek çok insan için günlük yaşamın büyük bir parçası haline gelse de, bunun göreceli olarak hâlâ yeni bir ortam olduğunu hatırlamakta fayda var. Toplum üzerindeki genel etkilerini öğrenmeye hâlâ devam ediyoruz; ayrıca onunla birlikte gelen hem iyi hem de kötü şeyleri göz önüne almamızda yarar var.

Kaynak: https://popsci.com.tr/eski-facebook-baskan-yardimcisi-sosyal-medyanin-toplumu-mahvettigini-soyluyor/