E-Bülten

Share Paylaş
ÜYELİK İŞLEMLERİ

< ANA BÜLTEN

Kahve çekirdeğinden sıcak ve lezzetli bir içecek yapılabileceği nasıl fark edilmiş olabilir?
Uzak ve ıssız bir yerdeki ismi duyulmamış bir kabilede yaşadığınızı ve hayatınızda hiç kahve görmediğinizi varsayalım. Şüphesiz kahve ağacıyla karşılaşıp da meyvelerini (çekirdeklerini) görünce “Bunları toplayayım da sıcak ve lezzetli bir içecek yapayım” demek aklınızın ucundan bile geçmezdi. Çünkü kahve çekirdekleri ağaçtan ilk toplandıkları andaki görüntüleriyle hiç de öyle güzel bir içeceğe dönüşebilecek bir şey gibi görünmez. Öyleyse bunu ilk kim, nasıl akıl etti?

Tarihteki bu tür keşifler uzun süren deneme-yanılma süreçlerinin bir parçası olarak, genelde tesadüfen ortaya çıkıyor. Ve çoğunlukla dünyanın farklı yerlerinde, birbirinden bağımsız olarak devam eden süreçlerin sonucunda birbirlerinden hiç haberdar olmayan insanlar aynı şeyi tekrar keşfetmek zorunda kalabiliyor. Kahvenin tarihine bakınca da benzer bir durumla karşılaşıyoruz. Araplara göre bunu keşfeden ilk insan Davud’un oğlu Süleyman’dı. Yani İsrail Krallığı'nın üçüncü kralı. Yemen’den gelen kahve çekirdeklerinin sıcak suya atılıp içilebileceğini anlamıştı.

Bazı tarihi kayıtlar kahvenin Yemen’de Sufiler tarafından yetiştirildiğini söylüyor. Enerji verdiğini ve uyku kaçırdığını fark edip, sadece bu amaçlar için kullanmışlardı. Yemen, kahvenin anavatanı olan Etiyopya’nın hemen karşısında. Aralarında bir tek Kızıldeniz uzanıyor. Ama kahvenin Yemen’de yetiştiği de doğru. Bu durumda Yemen’de fark edilen şeyin Etiyopya’da fark edilmemiş olması hayret verici olurdu. Nitekim onlar da kahvenin ilk kendileri tarafından keşfedildiğine dair bazı hikâyeler anlatıyorlar. Tarihçilerin ciddiye aldığı bir tanesi şöyle: Kaldi adlı bir keçi çobanı bir gün sürüsünü otlatırken, keçilerin tuhaf bir şey yiyip kısa süre içinde dikkat çekici derecede hareketlendiklerini fark eder ve kendisi de ağzına birkaç tane atıp dener. Tadını da fena bulmayan çoban, yediği bu şeyin gerçekten enerji verdiğini görür, hemen koşup köydekilere de götürür. Köylülerden biri, “Bunları kurutalım, sonra sıcak suya atalım, bakalım ne olacak” der. Kurutup sıcak suya attıklarında ortaya farklı bir aroma çıkar ve böylece bu enerji veren içeceği nasıl hazırlamaları gerektiğini keşfetmiş olurlar.

Kahve Güney Amerika’da da yetişiyor ve onların da benzer efsaneleri var.

Kaynak: Popular Science Türkiye, Sayfa 96, Sayı 68, Aralık 2017
Özgün başlık: Kahve Çekirdeğine bakıp da ondan sıcak ve lezzetli bir içecek yapılabileceğini ilk fark eden kimdi? Böyle bir şey nasıl fark edilmiş olabilir?