E-Bülten

Share Paylaş
ÜYELİK İŞLEMLERİ

< ANA BÜLTEN

Yapay Zekâdan Sanatsal Yaratıcılık
İlay Çelik Sezer

Günümüzde yapay zekâ satranç ve go gibi oyunlarda insanları yenebilecek kadar gelişmiş olsa da yaratıcılık söz konusu olduğunda aynı üstünlükten söz edilemiyor. Ancak yeni bir araştırmada sanatsal yaratıcılık konusunda belki de insanlarınkiyle kıyaslanabilecek bir performans sergileyen bir yapay zekâ sistemi geliştirildi. Sistem resim dalında yenilikçi stillerde sanat eserleri üretiyor.

ABD’deki Rutgers Üniversitesi ve Charleston Koleji ile Facebook’un Yapay Zekâ Laboratuvarı’nın ortaklaşa geliştirdiği sistem dilimize “üretici muhalif ağ” olarak çevrilebilecek generative adversarial network (GAN) türü bir sinir ağı. Bu sistemde iki sinir ağı gitgide daha iyi sonuçlar elde etmek amacıyla birbirine karşı çalışıyor. Biri çözüm üretirken diğeri onu yargılıyor. Sonuçta algoritma istenen sonuç elde edilene kadar

döngüsel olarak çalışıyor. Geliştirilen sanatsal yapay zekâ sisteminde üretici ağ görüntüleri oluşturuyor. Diğer ağ ise temelde görüntüler arasında ayrım yapıyor.

Bu ağ 81.500 tablo kullanılarak sanat eseri olarak nitelendireceğimiz görüntüler ile sanat eseri olarak kabul etmeyeceğimiz görüntüler, örneğin fotoğraflar ve şemalar arasında ayrım yapabilecek biçimde, ayrıca farklı stilleri de (empresyonizm, kübizm vb.) ayırt edebilecek şekilde eğitildi. İşin püf noktası ise şu: Üretici ağ ayırt edici ağın sanat eseri olarak tanımladığı ancak var olan stillerin hiçbirine uymayan görüntüler üretmek üzere programlandı. Buysa gerçek sanatçıların yaptığı şeye, kurulu birtakım temelleri yorumlayarak yeni eserler üretmeye benziyor.

Yapay zekâ sistemi nihai görüntüleri ürettikten sonra hem bu görüntülerin hem de insanlar tarafından yapılmış tabloların, yapay zekâ sistemi tarafından mı yoksa insanlar tarafından mı yapıldığını bilmeyen kişilerin çevrimiçi bir anket yoluyla değerlendirmesi sağlandı. Şaşırtıcı biçimde yapay zekâ sisteminin ürettiği görüntüler insanlar tarafından üretilen tablolardan biraz daha yüksek puan aldı. Bu tür yapay zekâ sistemlerinin geliştirilmesi sanatın ve yaratıcılığın tanımını sorgulatacağa benziyor.

Kaynak: http://www.bilimteknik.tubitak.gov.tr/system/files/makale/2017_eylul_598_bilim_ve_teknik_9.pdf