E-Bülten

Share Paylaş
ÜYELİK İŞLEMLERİ

< ANA BÜLTEN

Yirmi Beş Bin Güvercin
Nazım Hikmet, Berlin’de festival günlerinde Pravda gazetesi için de bir yazı kaleme almıştır. Gazetenin 20 Ağustos 1951 tarihli sayısında yayımlanan “Yirmi Beş Bin Güvercin” başlıklı yazının1 tam metni, ilk kez Türkçe olarak yayımlanmaktadır.

Bugünlerde yerkürenin dört bir yanına 25 bin siyah, beyaz ve sarı güvercin uçuyor. Hepsi genç. Bütün hepsi cesur ve mert. Denizlerden ve dağlardan uçuyorlar. Bir kısmı elinde silah, vatanının bağımsızlığını ve tüm dünyada barışı savunacağı Kore’ye uçacak.

Diğerleri, Afrika topraklarına inecek. Orada ırkların ve hakların kardeşliği için, ülkesinin kurtuluşu için mücadele verecek ve biliyorlar ki hapishaneye düşebilirler ve hatta öldürülebilirler. Ama onlar barış güvercinleri ve terör onları korkutamaz.

Üçüncü grup, Amerika’ya uçacak. Bu güvercinlerin de işi oldukça zor. Ancak onlar, Koreli ve Afrikalı erkek ve kız kardeşleri gibi, biliyorlar ki, tüm dünyanın halkları onları barış mücadelesinde destekleyecek.

Güvercinler, barışın ve milli bağımsızlığın büyük muzaffer ülkesi Çin’e uçuyor. Onları tüm Çin halkı sevinç içinde karşılayacak. Güvercinlerin gelişini Yakındoğu halkları, İranlılar, Araplar, Türkler, İsrailliler de sabırsızlıkla bekliyor. Festivalle ilgili haberler, bu halkların İngiliz-Amerikan emperyalizmine karşı verdikleri mücadeleye daha fazla güç, mertlik ve cesaret veriyor.

Güvercinler Vietnam’a uçuyor. Vietnamlılara Fransa ve bütün dünya halklarının onlara duyduğu sevgiyi anlatacaklar. Batı Avrupa’da güvercinler Amerikan istilasına karşı, ölüm paktı Atlantik Paktı’na karşı, barış için, beş büyük devlet arasında Barış Paktı imzalanması için mücadele eden halkları ateşlendiriyor.

Güvercinler, savaş propagandasının kanunen cezalandırıldığı, temelinde barış ve halkların kardeşliği olan yeni bir hayatın inşa edildiği halk demokrasisi ülkelerine uçuyor. Güvercinler, Sovyetler ülkesine, mutluluğun ülkesine, özgürlüğün ülkesine, komünizmin inşa edildiği, her çekiç darbesinin, her buğday demetinin, şairlerin her dizesinin, yeni yapıların her tuğlasının, insanların, fabrikaların, biçerdöverlerin, barışın, halkların kardeşliğinin teminatı, bütün halkların milli bağımsızlığının dayanağı olduğu ülkeye geri dönecekler.

25 bin sarı, beyaz, siyah güvercin, bugünlerde dünyanın dört bir yanına uçuyor. İngiliz-Amerikalı emperyalistler ve onların uşakları bu güvercinlerin uçuşundan korkuyorlar. Korkuları anlaşılır. Bu güvercinler kanatlarında barışı, özgürlüğü, milli bağımsızlığı ve kalplerinde Stalin’e sevgiyi taşıyorlar.

Berlin, 19 Ağustos (1951)

Kaynak: Toplumsal Tarih dergisi, GİZLİ RAPORLAR, YAYIMLANMAMIŞ YAZILAR VE MEKTUPLAR- NAZIM HİKMET BERLİN’DE, Mehmet Perinçek, sayı: 285, s.74, Eylül, 2017.

(1) Nazım Hikmet, “Dvadtsat Pyat Tısyaç Golubey”, Pravda, No. 232 (12069), 20 Ağustos 1951, s. 3.