E-Bülten

Share Paylaş
ÜYELİK İŞLEMLERİ

< ANA BÜLTEN

Seyirci Etkisi
Kitty Genovese Vakası
Sosyal psikoloji alanındaki en ilginç vakalardan biri Amerika’da 13 Mart 1964 tarihinde yaşanmış olan Kitty Genovese’in öldürülmesi vakasıdır. Olay, yıllar boyunca konuşulmuş, tüm dünyayı hayrete düşürmüş ve literatüre “Genovese Sendromu” adında yepyeni bir kavramın girmesini sağlamıştır.

New York’taki Queens ilçesinde yaşamakta olan 28 yaşındaki Kitty Genovese isimli bir kadın, sabaha karşı saat 03.00 civarı işinden evine dönerken tanımadığı bir adamın saldırısına uğrar. Adam Genovese’i bıçaklar, kadının çığlıkları üzerine civar mahalledeki evlerin ışıkları yanar, insanlar balkona çıkıp olayı izlemeye başlarlar. Sadece bir tek kişinin “kızı rahat bırak” diye bağırması üzerine saldırgan olay mahallinden kaçar, ancak hemen arkasından geri dönüp Genovese’e tekrar saldırır. İkinci saldırıda yine aynı tablo yer alır, saldırıya uğrayan kadının komşuları olayı sadece balkonlardan izlemekle yetinir. Üçüncü ve son bıçak darbesinde Kitty Genovese ölür ve saldırgan park ettiği arabasına binip olay yerinden kaçar.

Olay mahalline gelen polis ekiplerinin yaptığı araştırma sonucunda Kitty Genovese’in öldürülüşüne en azından 38 kişinin tanık olduğunu ancak tam 35 dakika boyunca Genovese saldırıya uğrarken hiç kimsenin polisi aramadığı saptanır. Olay sadece Queens’de değil tüm Amerika’da ve dünyada yankı uyandırır. Polis, tanıkları sorgulaması sonucunda herkesin polise telefon etmekten korktuğunu veya çoktan bir başkasının telefon ettiğini düşündüklerini bulur. Yıllardır tanıdıkları bir kişinin gözleri önünde cinayete kurban gitmesi karşısında bu kadar çok kişinin kayıtsız kalması sosyal psikologların da ilgisini çekmiş ve konu ile ilgili yapılan çalışmalar sonucunda kitle psikolojisi ve gruba uyma gibi kavramlara ulaşılmıştır.

Kaynak: Kitty Genovese Vakası https://www.msxlabs.org/forum/psikoloji-ve-psikiyatri/276028-kitty-genovese-vakasi.html#ixzz4ik8MQ5l0