Arşiv / reflect Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön


reflect sürdürülebilir moda kavramına yeni bir bakış açısı getiriyor

18/5/2017

İstanbul çıkışlı moda markası reflect, oluşturduğu katılımcı ve sürdürülebilir tasarım anlayışı ile moda alanına yeni bir bakış açısı geliştirmeyi hedeflerken, bir yandan da toplumda sanatın gücüyle bir farkındalık yaratmayı amaçlıyor.


İstanbul çıkışlı moda markası reflect, Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen Sürdürülebilir Kalkınma İçin Küresel Hedefler doğrultusunda, “sorumlu üretim” ve “sorumlu tüketim” kavramlarını çıkış noktası olarak seçti.

Üretimin her aşamasında adil ticaret şartlarının gözetildiğinden ve kullanılan her materyalin çevre dostu (organik, geri dönüştürülmüş veya ileri dönüştürülmüş) olduğundan emin olan reflect; üretimden, paketleme ve dağıtıma kadar bütün süreçlerini sürdürülebilir bir çerçevede yapıyor.

reflect, aynı zamanda insanların kendilerine, topluma ve çevreye faydalı -veya daha az zararlı- olan sorumlu tüketim fikrini benimsemesi için de çalışıyor ve ürünlerini satın alan herkesi bu sürecin bir parçası olmaya davet ediyor.

Sertifikalı organik üretim, sınırlı sayıda ürün

“Hızlı moda” için kullanılan zararlı kimyasallar ve sentetik ilaçlar çevreyi geri dönüştürülemez bir şekilde kirletirken, reflect ekolojik dengeyi korumak ve bu duruma karşı harekete geçmek için organik üretimi tercih ediyor. Seri üretime ve aşırı tüketime karşı bir duruş sergileyen markanın tüm ürünleri sıkı denetimlere tabi GOTS[1] ve GRS[2] sertifikalı, sınırlı sayıda ve uzun vadeli kullanımı hedefliyor.


reflect, sorumlu tüketim ve üretim konusunda global bir hareket olan “moda devrimi”ni de destekliyor. Bu hareketin bir parçası olarak şeffaf üretim ve etik ticaret anlayışlarıyla çalışan marka, tasarladığı her bir ürünün hikâyesini, sürecin bir parçası olan insanlarla beraber yazıyor.

İnsanları sanat terapisi ile tasarım sürecinin bir parçası hâline getiriyor
reflect, ürün tasarım sürecinde, insanların yaratıcılığını, kimliğini ve ifadelerini merkezine alıyor. Ürünün arkasındaki hikâyeyi tasarım sürecinin bir parçası haline getirerek, insanların ürünle duygusal ve kültürel bir bağ kurmasına yardımcı oluyor.

Bir koleksiyon için yola çıkarken reflect ilk olarak Sürdürülebilir Kalkınma İçin Küresel Hedeflerde yer alan başlıklarla ilgili bir meseleye eğiliyor ve bu meselelerden muzdarip dezavantajlı insanlar ile sanat terapisi atölyeleri düzenliyor. Sanat terapisinin, insanların kendilerini ve yaşadıkları sosyal sorunları en açık ve doğal bir biçimde ifade ettiği yöntem olduğuna inanan reflect, sosyal sorunlar etrafında geliştirdiği sanat terapileri ile insanların deneyimlerini yansıtmaları için çalışıyor. Sanat terapisi sonucunda elde ettikleri ifadeleri, farklı disiplinlerden tasarımcıların ve genç sanatçıların yorumlamalarıyla ürünlere aktarıyor.

Böylelikle, şeffaf ve sorumlu üretim ve tüketime destek vermenin yanı sıra reflect'den ürün satın alanlar tasarımda emeği geçen insanların hikâyelerinin bir parçası oluyor. Böylelikle reflect, insanları düşüncelerini, hayallerini, karakterlerini ve inandıklarını yansıtan ürünleri satın almaya çağırıyor.

Satın alınan her bir ürünün tüm tasarım maliyeti, sosyal meselelere çözüm üretmek için çalışan sivil toplum kuruluşlarına aktarılıyor. Bu da; insanları, sosyal meselelerin çözümünün bir parçası hâline getiriyor.

İlk koleksiyon: “Solidarity”

Her koleksiyonda farklı bir sosyal meseleye odaklanacak reflect'in “Solidarity” adını taşıyan ilk koleksiyonu “Eğitimde Fırsat Eşitsizliği” konusuyla ilişkili olarak İstanbul'daki Suriyeli çocukların eğitime entegrasyonunu hedefliyor. İlhamını ise İstanbul'da yaşayan Suriyeli mülteci çocuklar ile gerçekleştirilen sanat terapisinden alıyor. Hayatlarındaki savaş, göç, kaos, komün yaşam gibi büyük kavramlar, reflect'in atölyesi ile farklı bir anlam kazandı ve tuvallere yansıdı. Çocukların hayal gücünden ortaya çıkan imgeler de, genç tasarımcıların ve sanatçıların yorumlamalarıyla reflect'in ürünlerine nakış ile yansıdı.

10 farklı tasarımla ortaya çıkarılan tişört, sweatsshirt, çorap ve bereyle kadın ve erkekler için ayrı ürünler hazırlandı. Koleksiyonun her parçasının tasarımında farklı disiplinlerden genç sanatçılarla beraber çalışan reflect, önümüzdeki dönemde havlu ve kimono gibi ürünleri de koleksiyonuna ekleyecek.

Koleksiyondan satın alınan ürünlerin tüm tasarım maliyeti Small Projects Istanbul'un Suriyeli mültecilerin eğitime entegrasyonu üzerine çalışılan “Back to School” projesine aktarılacak.

reflect ürünleri reflect.ist adresinde

Yeni bir tasarım anlayışı ve sürdürülebilir moda bakış açısı sunan reflect'in tüm ürünlerine markanın web sitesi reflect.ist adresinden ulaşılabilir.

İlgili Kişi:
Önder Kalkancı
Marjinal Porter Novelli
0212 219 29 71
onderk@marjinal.com.tr

[1] Global Organic Textile Standart
[2] Global Recycle Standart