Arşiv / Multi Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön


Forum Bornova AVM'de Dünya Hipertansiyon Günü etkinlikleri düzenlenecek

12/5/2017

17 Mayıs 2017 Çarşamba günü gerçekleştirilecek etkinlikler kapsamında katılımcıların tansiyon ölçümleri yapılarak özel bir uygulama ile “Kalp Yaşları” hesaplanacak.

Kadın Kalbine Hanımeli Platformu inisiyatifinde Obezite, Hipertansiyon, Diyabetle Mücadele ve Uyumlu Yaşam Derneği, Türk Kardiyoloji Derneği, Ateroskleroz Derneği ve Forum Bornova işbirliği ile 17 Mayıs 2017 Çarşamba günü Forum Bornova 'da Dünya Hipertansiyon Günü etkinlikleri düzenlenecek.

Saat 12.00 ila 19.00 arasında devam edecek etkinlik çerçevesinde İzmir ve çevre illerdeki herkesin tansiyon ölçümleri yapılarak özel bir uygulama ile “Kalp Yaşları” hesaplanacak. Sonuçlar çıktı olarak katılımcılara bir bilgilendirme broşürü ile birlikte verilecek. Ayrıca ölçümünü yaptıran katılımcılar etkinlik görselinin olduğu foto blok önünde fotoğraf da çektirebilecek.

Bunların yanı sıra, Kadın Kalbine Hanımeli Platformu adına Prof. Dr. Meral Kayıkçıoğlu ve Prof. Dr. Dilek Ural, Forum Bornova'daki etkinlik salonunda hipertansiyon ve hipertansiyona bağlı kalp ve damar hastalıkları konusunda bilgi vererek, teşhis ve tedavide kadınlarla ilgili yöntem ve pratiklerin geliştirilmesi için önerilerde bulunacak.

Tansiyon ölçümü ve kalp yaşı hesaplanması oturumları 12.00-14.00, 15.00-17.00, 17.30-19.00 saatleri arasında, konferans ise 13.00-14.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Yüksek tansiyon nedir?
Yüksek Tansiyon olarak da bilinen hipertansiyon, kan dolaşımı için damarlarımızda gerekli olan kan basıncının normalden fazla olmasıdır. Hipertansiyonun en sık rastlanan belirtileri; baş dönmesi, baş ağrısı, kalp ağrısı, kulak çınlaması, nefes darlığı, çift veya bulanık görme, burun kanamaları, düzensiz kalp atışlarıdır.

Hipertansiyon ülkemizde en sık görülen kalp damar hastalığı nedeni olup başta kalp olmak üzere böbreklere, beyne, gözlere ve tüm damarlara zarar veren önemli ve yaygın bir sağlık sorunudur. Hipertansiyonun kontrolü ile kalp yetmezliği ve inme sıklığı yarı yarıya, kalp krizleri de dörtte bir oranında azaltılabilmektedir.

En büyük sorun ise hipertansiyon hastalarının çok önemli bir bölümünün hastalığını bilmemesi ve bu yüzden iyileştirici değil kötüleştirici tercihlerini sürdürmesidir. Yüksek kan basıncında can ve yaşam kalitesini korumanın tek yolu, erken tanı konabilmesi; bunun tek yolu da zaman zaman yaş ilerledikçe daha sık tansiyon ölçtürmektir.

Ülkemizde her 3 kişiden biri daha önce hiç tansiyonunu ölçtürmemiş olup, 18 yaş üstünde her 3 erişkinden birinde hipertansiyon bulunuyor.

İlgili Kişi:
Ceylan Naza
Marjinal Porter Novelli
0212 219 29 71
ceylann@marjinal.com.tr