Arşiv / MarjinalSosyal Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön


Her çocuk mucit doğar! Bilim kahramanları sizi bağışa davet ediyor!

5/5/2017

Sosyal Bağış Hareketi, Türkiye'de bireysel bağış ve sivil toplum kuruluşu (STK) bilincini uyandırmak adına çalışmalarına devam ediyor. Her ay bir STK'nın tanıtılarak ayın ikinci perşembesinin Sosyal Bağış Günü olduğu hareketin ikinci STK'sı Bilim Kahramanları Derneği oldu.

“Bilimin toplumsal yaşamın odağında yer aldığı bir dünya” hedefiyle yola çıkan Bilim Kahramanları Derneği'nin mucitleri, 11 Mayıs Perşembe günü
bağışçılarının desteğini bekliyor.

MarjinalSosyal'in girişimi ve Facebook'un katkılarıyla başlatılan Sosyal Bağış Hareketi, Türkiye'de bireysel bağış ile sivil toplum kuruluşu (STK) bilincini uyandırmak ve STK'lara güç vermek adına çalışmalarına devam ediyor. 15 ay boyunca her ay bir STK'nın tanıtıldığı hareketin ikinci STK'sı Bilim Kahramanları Derneği oldu. Her ayın ikinci perşembesinin bir STK'ya “Sosyal Bağış Günü” olarak adandığı harekette, 11 Mayıs Perşembe günü bağışlar Bilim Kahramanları Derneği için toplanacak.

Bilim Kahramanları Derneği, Türkiye'de bilim, bilimsel düşünce ve bilimsel farkındalığın, hiçbir ayrım olmaksızın toplumun her kesiminde yayılması ve teşvik edilmesi adına çocuk ve gençleri bilimle buluşturuyor. 5 yılda 56 ilden 13.966 bilim kahramanına ulaşan dernek, çocuk ve gençlere fen, matematik, mühendislik, teknoloji, sorgulama, problem çözme, eleştirel düşünme, araştırma, sunum, zaman kullanımı, iletişim, takım çalışması, organizasyon, tasarım, kodlama becerileri alanlarında özgüven kazandırıyor. Bugüne kadar 17 farklı alanda 38 yaş altı 34 bilim insanını da ödüllendiren derneğin projeleri arasında Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor / FIRST® LEGO® League Junior (FLL® Jr.) (6-10 yaş), Bilim Kahramanları Buluşuyor / FLL (9-16 yaş) ve Dünya Robot Olimpiyatı /WRO (10-19 yaş) bulunuyor.

Bilim Kahramanları için yapılacak her bağışın hem bilime hem de toplumsal kalkınmaya katkısı olacağını belirten Bilim Kahramanları Derneği Genel Sekreteri Özlem Mutlu Doğan, “Sosyal Bağış Hareketi'ne dahil olmak toplumumuzda bilimsel farkındalığı artırmak adına önemli bir adım. Biz Bilim Kahramanları Derneği olarak bilimi genç zihinlerle buluşturarak toplumsal kalkınma ve gezegenimiz için fikirler üretiyoruz. Bilimin dil, din, sosyal ve ekonomik durum fark etmeksizin her çocuk için olduğunu savunuyoruz. Bilim kahramanlarına bilim sevgisini ve merak etmeyi “rekabet” bilinciyle değil, dayanışma ve takım ruhuyla aşılıyoruz. Bu anlamda yapılacak her bağışın bir mucitin ve toplumumuzun geleceğini değiştireceğine inanıyoruz” dedi.

Bilim Kahramanları Derneği'ne 11 Mayıs Perşembe günü Facebook üzerinden Fonzip veya BKM chatbot altyapılarıyla ya da doğrudan Bilim Kahramanları Derneği internet sitesinden bağış yapılabiliyor. Bilim Kahramanları ve Sosyal Bağış Hareketi için kullanılacak hashtagler; “#sosyalbağışhareketi”, “#birinizhepimiziçin”, ”herçocukmucitdoğar” olacak.

Sosyal Bağış Hareketi Sosyal Medya Hesapları
facebook.com/sosyalbagishareketi
instagram.com/sosyalbagishareketi
twitter.com/BagisHareketi
#birinizhepimiziçin

İlgili Kişiler:
Marjinal Porter Novelli T: 0212 219 29 71
Ayşe Ekin Gündüz | M: 0533 921 43 53 | ayseg@marjinal.com.tr


Bilim Kahramanları Derneği Hakkında
Bilim, bilimsel düşünce ve bilimsel farkındalığın toplumun her kesiminde yayılması ve teşvik edilmesi amacıyla çalışmalar yapan Bilim Kahramanları Derneği, çocuk ve gençleri erken yaşta bilimle buluşturur. Bilim Kahramanları Derneği'nin değerleri; bilimsellik, duyarlılık, işbirliği ve süreç odaklılık, kapsayıcılık, gönüllülük, yenilikçilik ve şeffaflıktır. Çocuk ve gençlere Fen, Matematik, Özgüven, Mühendislik, Teknoloji, sorgulama, problem çözme, eleştirel düşünme, araştırma, sunum, zaman kullanımı, iletişim, takım çalışması, organizasyon, tasarım, kodlama becerileri kazandırır. 5 yılda 17 farklı alanda 38 yaş altı 34 bilim insanına ödül veren dernek, düzenlediği etkinliklerle 56 ilden 13.966 çocuğa ulaştı. Bu etkinliklerde 1245 farklı robot, 1180 farklı proje, 600 mühendislik tasarımı gerçekleştirildi.


Sosyal Bağış Hareketi Hakkında
Sosyal Bağış Hareketi, başta çocuklar, kadınlar, hayvanlar olmak üzere ihtiyaç sahibi herkese ve doğaya hak ettiği yaşamı sağlayabilmek için mücadele eden, ortaya koydukları ile hepimizin yüreklerini fetheden sivil toplum kuruluşlarını (STK) desteklemek ve sosyal medya dünyasını beğenilerden ve paylaşımlardan bir adım öteye taşımak hayali ile başlatılmıştır. Sosyal Barış Hareketi, dışarıdan bakıldığında çözümsüz görünen sorunlar karşısında “çaresi var!” diyen, çözüm için inisiyatif alan, çözümü üreten sivil toplum kuruluşlarını desteklemekte, herkesi de bu kampanyayı desteklemeye davet etmektedir. Türkiye'de bireysel bağış bilincini uyandırmak amacıyla her ayın ikinci perşembe gününü ayın sivil toplum kuruluşuna güç vermek, ihtiyaçlarını karşılamak ve onu cesaretlendirmek için “Sosyal Bağış Günü” ilan etmiştir.

facebook.com/sosyalbagishareketi instagram.com/sosyalbagishareketi | twitter.com/BagisHareketiMarjinal Sosyal Hakkında
Marjinal Porter Novelli tarafından 2016 yılında kurulan MarjinalSosyal; nitelikli kurumsal sosyal sorumluluk hizmetleri üretmek için geliştirdiği özgün araçlarla şirketlerin sosyal ve çevresel yatırımlarına yön verecek sosyal stratejiler çıkarmakta, analizler yapmakta ve proje önerileri hazırlamaktadır. Bünyesinde Sivil Toplum Danışma Merkezi kuran MarjinalSosyal, iş sonucu odaklı yatırımlar planlaması ve uygulanması için tam kapsamlı destek hizmetleri üretmektedir.

www.marjinalsosyal.com|facebook.com/MarjinalSosyal