Arşiv / Red Hat Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön


International Airlines Group’un hibrit bulut platformunu Red Hat teknolojisi destekleyecek

2/5/2017

International Airline Group, yeni OpenStack tabanlı bulut hizmetleri platformları oluşturmak için Red Hat Bulut Altyapısını seçti. Lider havayolu grubu, sayısı binleri bulan sanal makinelerini desteklemek için Red Hat’in açık sanallaştırma teknolojisini kullanıyor.

Dünyanın lider açık kaynak çözümleri sağlayıcısı Red Hat, Inc. (NYSE: RHT), önde gelen havayolu grubu International Airlines Group’un (IAG) hibrit bulut platformunda Red Hat çözümlerini kullandığını duyurdu. Bu tercih, IAG’nin dönüşüm inisiyatiflerinin kurucu temelini oluşturuyor

IAG, sunucu altyapısının grubun genelindeki yeni hizmetleri desteklemesi için Red Hat Sanallaştırma teknolojisinin bir çok yönünden faydalanıyor; böylece IAG kritik iş yüklerinde iş sürekliliğini büyük ölçüde artırdığı gibi, mevcut hizmetlere yönelik olarak da grup genelinde gerekli çevikliği sağlayarak, yeni kurumsal uygulamaların pazara girmesini hızlandırıyor. IAG, yeni bulut tabanlı hizmetler sağlama planının bir parçası olarak da Red Hat altyapısını tercih etti ve OpenStack tabanlı bulutunda açık, özel Hizmet olarak Altyapı (IaaS) kurmak ve yönetmek için Red Hat’in entegre çözümünü seçti.

Grup ilk olarak British Airways’in uçuş ve yolcu yönetimi gibi ana faaliyet işlemlerini desteklemek için Linux tabanlı platformunda Red Hat Hat Enterprise Linux’u kullanmayı seçtiği 2003 yılında Red Hat’le çalışmaya başlamıştı. International Airlines Group , British Airways ve Iberia’nın birleşmesinin ardından 2011’de kuruldu ve sonrasında Aer Lingus ve Vueling’i de bünyesine kattı. Omurgasını açık kaynak teknolojisine dayandırma taahhüdünden vaz geçmeyen grup şu anda Red Hat sanallaştırma ile 600’den fazla fiziksel sunucu üzerinde çalışıyor ve 7 bin 500 sanal makineyi destekliyor.

Red Hat platformlar işkolu genel müdürü ve başkan yardımcısı Jim Totton konuyu şöyle değerlendirdi: “de facto olarak yazılım şirketleri haline gelme durumuyla veya pazar paylarını rakiplere kaptırma riskiyle karşı karşıya kalan modern kurumlar için artık dijital dönüşüm, gelişen teknolojiler, en iyi uygulamalar ve BT becerilerinin avantajlarını kullanma yeteneği kritik bir etken haline gelmiştir. IAG, Red Hat Sanallaştırma sayesinde gelen açık ve esnek temelin yanı sıra hibrit bulut’a temel olacak Red Hat Bulut Altyapısı ile bu engeli aşmak için sağlam bir adım atmıştır.”

IAG, BT Müdürü Adrian Steel görüşlerini şöyle belirtti: “IAG uzun süredir Red Hat Hat müşterisidir; ayrıca önümüzdeki uzun yıllar boyunca da ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek hibrit bulut stratejisi ile bize faydası olacağına güveniyoruz. Ayak izimizi 15’ten 1’e indirmekle kalmadık, işlerimiz büyüdükçe ortaya çıkan ihtiyaçları karşılamak için gereken, sınırsıza yakın ölçeklenebilirliği de elde ettik.”

Sunucular ve teknik iş istasyonları için eksiksiz bir kurumsal sanallaştırma yönetimi sunan Red Hat Sanallaştırma, dünyanın en önde gelen kurumsal Linux platformu olan Red Hat Enterprise Linux üzerine kuruldu; böylece IAG gibi bir büyüyen kurumlar için büyük bir gereklilik olan her ölçekte istikrar ve çevikliği de sağlamış oldu. Red Hat Sanallaştırma’nın yanı sıra, grup içerisinde Red Hat Satellite tarafından sağlanan yönetim becerileri arasında şunlar yer alıyor:


- Daha etkin uçuş yönetimi IAG’nin yolcu bilet kaydı ve bagaj yükleme işlemlerini revizyona sokması için gereken altyapı ve ortamı sağlar. Eski “yeşil ekran” sistemlerinde haftalar süren eğitim süreci yerine, IAG’nin yeni grafik arayüzünü öğrenmek sadece 20 dakika sürer ve müşteri önündeki işlemler büyük ölçüde hızlanır.

- Daha az donanım ayakizi Red Hat Sanallaştırma IAG’nin mevcut sunucu ve veritabanı altyapısından en çok faydayı almasını sağlar. Red Hat Sanallaştırma ve Red Hat Satellite’ın birleşik yönetim yetenekleri sayesinde yeni uygulamalarla haftalar yerine dakikalar içinde yüksek hızda provizyon sağlanır. Ağ sunucuları saatler veya günler yerine 15 dakika içinde .alışmaya hazır olur, böylece yeni hizmetlere pazara girme süresi düşer, mevsimler artışlar önceden tahmin edilip gerçek zamanlı tepkiler verilebilir. Ayrıca yolcuların seyahatlerinin sorunsuz geçerken, çalışanların üretkenliği artar.

IAG’yi ileri götüren dijital dönüşümde temel ödevi gören Red Hat Sanallaştırma’nın ardından grubun bir sonraki adımı bulut bilişimi devreye almak olacak. Gelecekteki işlemlerin dayandığı esnek temel olarak Red Hat’in açık teknolojilerini ve geleneksel veri merkezi OpenStack destekli bulutlara geçiş yolculuğunda kendilerini destekleyen kapsamlı çözüm Red Hat Altyapı kullanacak IAG, hem tasarruflarını artırmayı hem de hizmetlerini ileri seviyeye çekmeyi hedefliyor; böylece yolcuları için daha sıkıntısız ve stressiz seyahat misyonunu yerine getirebilecek.

Red Hat Bulut Altyapısı tek bir aboneliğin içinde Red Hat OpenStack Platform, Red Hat Sanallaştırma, Red Hat CloudForms, Red Hat Satellite ve Red Hat Insights’ı da barındırıyor.

İlgili kişi
Esra Şavkın

Porter Novelli 
0212 219 29 71
esras@marjinal.com.tr