Arşiv / Yenibirlider Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön


YBL21 projesinin 2017 dönemi başladı

13/4/2017

”Gençler tarafından, gençler için” felsefesiyle çalışan Yenibirlider Derneği'nin yürüttüğü YBL21 projesinin 2017 dönemi başladı. Türkiye'deki genç liderleri desteklemek amacıyla yola çıkan Yenibirlider Derneği, YBL21 Programı 2017 döneminde 7 bölgeden 52 üniversite 3. sınıf öğrencisini kabul ediyor!

İlk yılında 58 ilde bulunan 123 üniversiteden 3.000'in üzerinde başvuru alan YBL21 programının 2017 yılı dönemi, 8 Mart'ta başladı. Yenibirlider Derneği, Türkiye'nin dört bir yanında okuyan başarılı üniversite 3.sınıf öğrencilerini bölüm ayırt etmeksizin programa katılmaya davet ediyor.

YBL21 Programı kapsamında geçtiğimiz yıldan farklı olarak bu sene, üniversite öğrencilerinin popülasyon oranlarına göre Türkiye'nin yedi bölgesi için ayrılmış kontenjanlar kapsamında başvuru kabul edilecek. Bu sayede Türkiye'nin dört bir yanından programa katılmak isteyen öğrencilere fırsat eşitliği sunuluyor. Yenibirlider Derneği'nin fırsat eşitliği prensibiyle düzenlediği 2017 programında, başvuru yapan 3. sınıf üniversite öğrencileri yalnızca kendi bölgelerinden katılan öğrencilerle rekabet ediyor.

YÖK rakamlarına göre Türkiye'de bulunan toplam 3.536.787 üniversite öğrencisinin yüzde 31'i Marmara bölgesinde, yüzde 21'i İç Anadolu bölgesinde öğrenim görüyor. Diğer bölgeleri de kapsayarak Türkiye'nin yedi farklı bölgesinden seçilecek öğrenci sayıları şöyle sıralanıyor:

Bölgeler

Bölge Çapında Öğrenci Popülasyon Oranı

Seçilecek Öğrenci Sayısı

Akdeniz

0,10

5

Doğu Anadolu

0,08

4

Ege

0,13

7

Güney Doğu Anadolu

0,05

3

İç Anadolu

0,21

11

Karadeniz

0,12

6

Marmara

0,31

16


Türkiye'nin gelecek nesil liderlerinden oluşan üyelerinin desteği ve tecrübeli danışma kurulunun rehberliğinde çalışmalarını sürdüren Yenibirlider Derneği, ilkini geçtiğimiz yıl başlattığı YBL21 programı kapsamında, başarılı üniversite öğrencilerinin, kendilerini keşfetmelerini ve değişime öncülük edecek nitelikte birer kariyer inşa etmelerini hedefliyor.

Faaliyetleri kapsamında yeni projeler ve programlar ile 18-30 yaş arasındaki üniversite öğrencisi ve genç profesyonellere geleceğin liderlik ekolünün bir parçası olma fırsatı sunan Yenibirlider Derneği, YBL21 2017 yılı kapsamında seçilecek 52 öğrenci için şu aşamalardan oluşan bir program sunuyor:

SEÇİM SÜRECİ / 8 Mart – 15 Haziran 2017
1. Başvuru Formu
2. 10 Boyutlu Envanter Testi
3. BM 17 Sürdürülebilir Global Kalkınma Hedefi Video Çalışması
4. Skype Mülakatı

Projeye Başvuru için: https://goo.gl/forms/i5Is9mdN5wN5c2ii1

ONLINE LİDERLİK EĞİTİMİ / 8 Mart – 15 Mayıs 2017
Seçim sürecinin ilk aşaması olan “Başvuru Formu”nu başarıyla dolduran her YBL21 Programı adayı, bir ay boyunca Turkcell Akademi desteğiyle katılımcılara özel olarak hazırlanan online eğitimlerden faydalanma imkanı buluyor. Dernek bu aşamada yalnızca seçilecek olan 52 YBL21 temsilcisini değil, programa ilgi duyan ve liderlik konusunda kendini geliştirmek isteyen tüm üniversite 3.sınıf öğrencilerini bu imkandan faydalanmaya davet ediyor.

17 KONU 7 BÖLGE PROJE YARIŞMASI / 15 Haziran – 30 Temmuz 2017
Programa seçilen 52 YBL21 Temsilcisi, Haziran-Temmuz döneminde BM tarafından belirlenen “Sürdürülebilir 17 Kalkınma Hedefi”nden bölgesi için en uygun olan alanı seçerek projelendirecek. Daha sonra ağustos ayında yapılacak olan Liderlik Kampında her kişi kendi bölgesi ile ilgili sorunu ve çözümünü jüri üyelerine sunacak. Toplamda 52 sunum dinlenirken, her bölge için birer proje olmak üzere totalde jüri üyelerinden en yüksek puanı alan yedi projenin seçilerek hayata geçirilmesi için Yenibirlider Derneği ve işbirlikçileri proje sahibine destek olacaklar.

LİDERLİK KAMPI / 11 Ağustos – 16 Ağustos 2017
Türkiye'nin yedi bölge ve seksen bir ilinden YBL21 Programı'na kabul edilecek olan 52 üniversite 3. sınıf öğrencisi beş gece altı gün sürecek liderlik kampına davet edilecek. Uzmanlar tarafından liderlik üzerine çeşitli eğitimlerin verileceği, çeşitli vaka analiz çalışmaları ile beraber atölye çalışmalarının gerçekleştirileceği, şirket ve fabrika gezilerinin yapılacağı bu süreçte katılımcılar, iki ay boyunca Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen 17 Global Kalkınma Hedefi çerçevesinde kendi bölgeleri için hazırladıkları sosyal girişimcilik projelerini jüri üyelerine sunma imkanına sahip olacaklar. Aynı zamanda Türkiye'nin her bölgesinde katılacak her üniversite öğrencisi akranları ile beraber vakit geçirme, takım çalışmalarına katılma şansı yakalayacaklar.

LİDER İLE ZİRVEYE:
Türkiye'nin her bir yanından gelen lider ruhu yüksek başarılı öğrenciler, kariyer yolculukları için en önemli düzlük olan bu dönemde Türkiye'nin öncü liderleri ile bir araya gelecekleri güz ve bahar döneminde olmak üzere 2 buluşma gerçekleştirecekler. Liderliğin birçok yönünü görme fırsatı bulacakları bu buluşmalarda, YBL21 Temsilcileri liderleri ile ilk görüşmelerinde kariyer değerlendirmesinde bulunacaklar. Bahar döneminde gerçekleştirilecek ikinci buluşmada ise beraber bir toplantıya katılacaklar ve firma içerisinde networking imkanına sahip olacaklar. Programa dahil edilen 52 YBL21 Temsilcisi, programa destek veren 26 Lider Mentor ile kurayla eşleşecekler.

İlgili Kişi:
Deniz Esin
Marjinal Porter Novelli
0212 219 29 71
denize@marjinal.com.tr