Arşiv / GittiGidiyor Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön


Türkiye’nin tercihi* GittiGidiyor,2015’in üçüncü çeyreğinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %58, mobilde ise %191 büyüdü

6/11/2015

Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması’nda ülke geneli e-ticaret kategorisinde en çok tercih edilen* e-ticaret sitesi olan GittiGidiyor, 2015’in üçüncü çeyreğine ait verilerini açıkladı.

GittiGidiyor 2015’in üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre (Temmuz-Ağustos-Eylül 2014) yüzde 58 büyüdü. GittiGidiyor’da yılın ilk 9 ayında yaklaşık 2 saniyede 1 ürün satıldı ve toplamda 1.7 milyar sayfa** görüntülenirken, en çok alışveriş yapılan gün Pazartesi oldu.

GittiGidiyor’un mobil uygulamalarının indirilme sayısı 2.7 milyonu aşarken geçen yılın aynı dönemine göre %191 büyüdü. Mobildeki ziyaret sayısı 2015’in üçüncü çeyreğinde geçtiğimiz senenin üçüncü çeyreğine göre yüzde 92** arttı.

2015’in üçüncü çeyreğinde (Temmuz-Ağustos-Eylül 2015) en çok Süpermarket kategorisi büyüdü!

Geçtiğimiz senenin üçüncü çeyreğine göre büyüme en fazla büyüme gösteren kategoriler sırasıyla Süpermarket (%574), Ses ve Görüntü Sistemleri (%170), Beyaz Eşya & Küçük Ev Aletleri (%99), Cep Telefonu & Aksesuar (%59) ve Kozmetik & Kişisel Bakım (%57) oldu.

En çok alışveriş yapan iller sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Kocaeli, Konya, Adana, Muğla ve Balıkesir olarak açıklandı. Kategori büyüklükleri açısından GittiGidiyor’da liderliği Cep Telefonu & Aksesuar üstlenirken ardından Beyaz Eşya & Küçük Ev Aletleri, Bilgisayar ve Tablet kategorileri geldi.

Bu yıl Türkiye’nin “En İyi İşverenleri” ve eBay’in “Avrupa’nın Çok Uluslu En İyi İşverenleri” listesine de giren GittiGidiyor, RSM International sponsorluğunda düzenlenen, Avrupa’nın önde gelen iş dünyası liderleri, akademisyenler, basın ve devlet adamları tarafından desteklenen Avrupa İş Dünyası Ödülleri’nde (European Business Awards - EBA) 2015-2016 Türkiye Ulusal Şampiyonu oldu.****

“360 derece iletişim ve etkileşim” felsefesiyle sosyal medya hesapları üzerinde de da takipçileriyle buluşmaya devam ediyor. GittiGidiyor Facebook sayfası 2 milyonun üstünde ve Twitter hesabı ise 215 binin üzerinde takipçiye sahip.

* Gemius ve Ipsos KMG firmaları tarafından yürütülen internet mecrasının sektörde kabul gören ortak bir birimde karşılaştırılabilmesi amacıyla kurulmuş Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması (IAB) Temmuz 2015 sonuçları
**Google Analytics verileri
***Omniture sitecatalyst verileri
**** http://www.businessawardseurope.com/
http://www.greatplacetowork.com.tr/


Rakamlarla eBay*;
• eBay inc şirketleri dünyada 1000’den fazla şehirde yer alıyor. (StubHub, ilan siteleri ve eBay sınıfı pazaryerleri)
• 2015 üçüncü çeyrek geliri 2.1 Milyar dolar
• eBay’in 190 ülkede 159 milyon aktif alıcısı mevcut, geçen yılın aynı dönemine göre %5 artış oldu.
• eBay’de 25 milyon civarı satıcı ve 800 milyondan fazla ürün mevcut.
• Mobilden elde edilen gelir %42 oranına ulaştı, geçen senein aynı dönemine göre %7 artış yakalandı.

*Kaynak;
https://www.ebayinc.com/our-company/who-we-are
https://www.ebayinc.com/ebay20/
https://investors.ebayinc.com/releasedetail.cfm?ReleaseID=937791


İlgili Kişi:
Dilek Özcan
Marjinal Porter Novelli
0212 219 29 71
dileko@marjinal.com.tr